Budowle ochronne to jeden z elementów obrony cywilnej, którego celem jest ochrona ludności. Do budowli tego typu należy zaliczyć ukrycie oraz schron cywilny. Choć większość budowli tego typu powstała w czasie PRL-u i nie spełniają już one swoich funkcji, to można zaobserwować rosnące zainteresowanie schronami modułowymi, budowanymi indywidualnie na terenie własnej posesji.

Ile schronów znajduje się na terenie Bydgoszczy?

W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się ok. 300 schronów, natomiast w samej Bydgoszczy 218 obiektów. Mogą one pomieścić 19500 osób. Niestety, większość z nich nie nadaje się już do ochrony ze względu na zniszczenia. Schrony znajdujące się w piwnicach bloków są pozbawione wyposażenia. Możemy liczyć na to, że w obiektach pozostały jedynie plany, drzwi bądź inne elementy infrastruktury. Z tego powodu ochrona ludności w naszym mieście pozostawia wiele do życzenia.

Jedyny, nowy schron w Bydgoszczy

W 2017 roku miasto zakończyło budowę szkoły przy ul. Bora-Komorowskiego w Fordonie. Szatnie, które się w niej znajdują bardzo szybko można przekształcić na schron. Obiekt jest wyposażony we własne ujęcie wody. Całe jej podpiwniczenie jest przystosowane do warunków dla ukryć typu pierwszego. Wykonano tam również punkt alarmowy z syrenami elektronicznymi.

Schrony modułowe Mahton – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Mahton to bydgoska firma, która zajmuje się projektowaniem, a także budową schronów modułowych dla osób prywatnych oraz instytucji. Zakres jej usług dla instytucji obejmuje między innymi budowę:

  • schronów dla małych społeczności (na zamkniętych osiedlach),

  • schronów dla dużych podmiotów gospodarczych i instytucji,

  • pomieszczeń podwójnego przeznaczenia (jedna z kondygnacji podziemnej budynku pełni funkcję schronu w razie zagrożenia lub wojny).