Budowa prywatnych schronów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na obszarze całej Europy. W momencie pojawienia się nagłego zagrożenia, taki schron może stanowić skuteczną metodę zapewnienia bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wielu naszych klientów nurtuje jednak pytanie, czy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę takiego schronu. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie wszystkich kwestii dotyczących tego zagadnienia.

Najnowsze zapisy prawne

Ostatnie zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone 23 marca 2023 roku, kiedy Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy dotyczący prawa budowlanego oraz budowy schronów. Według najnowszych informacji, nie jest wymagane specjalne pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw. Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, można budować przydomowe schrony o powierzchni do 35 mkw bez konieczności uzyskania pozwolenia. To jest korzystne rozwiązanie dla osób zainteresowanych takimi inwestycjami. Należy jednak podkreślić, że brak wymogu pozwolenia na budowę nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia budowy danego obiektu. Choć formalności są ograniczone, konieczne jest zgłoszenie budowy, co jednak umożliwia względnie szybkie zaprojektowanie i zrealizowanie budowy schronu. Nowa ustawa umożliwia również elektroniczne załatwienie wszystkich formalności za pośrednictwem systemów administracji publicznej.

Dlaczego warto zbudować przydomowy schron?

Obecnie szacuje się, że na terenie Polski znajduje się około 62 tysięcy schronów. Jest to stosunkowo mała liczba, biorąc pod uwagę liczbę ludności kraju oraz porównując z danymi pochodzącymi z krajów zachodnich czy naszych południowych sąsiadów. Według Eurostatu, na terenie Słowacji znajduje się aż 294 tysiące schronów, co pozwala na schronienie dla prawie 8 milionów osób. Inwestycja w schron ma przede wszystkim na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla siebie, swojej rodziny oraz bliskich w przypadku wystąpienia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Budowa schronu nie wymaga dużej powierzchni na terenie prywatnej posesji. Nawet mniejszy obszar jest wystarczający do zaprojektowania i stworzenia w pełni wyposażonego schronu.